Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RuiPuWtxWUFIe
Obraz przedstawia scenę religijną. W lewej części znajduje się Matka Boska, trzymająca na kolanach małego Jezusa. jest ona otoczona wieloma aniołami. W ich kierunku zmierzają wojska piesze i konne, wśród których widać osoby duchowne. Ku Matce Boskiej i Jezusowi zmierzają także konno święci w aureolach na głowie.

Koncepcje Hegla na naturę sztuki, religii i państwa

Błogosławiony niech będzie gospodarz Niebiańskiego Króla. Rosyjska ikona upamiętniającą podbój Kazania przez cara Iwana IV.
Źródło: domena publiczna.

Zapewne są ci znane różne filozoficzne rozważania na temat sztuki, religii czy roli państwa w życiu społecznym. Te zagadnienia przejawiały się w filozofii w zasadzie już od pierwszych wieków jej istnienia. Trudno jednak byłoby znaleźć ich równie oryginalne i nietypowe ujęcia jak te, które zaprezentował Hegel. Czym jest sztuka i po co powstaje? Czym jest religia i co stara się wyrazić? Czym jest państwo i jaki jest jego związek z pojęciem wolności? Z pewnością nikt nie dał tak zaskakujących odpowiedzi na te pytania, jak właśnie mistrz berliński.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym jest duch w systemie Hegla.

  • Poznasz role sztuki, religii i filozofii w doktrynie Heglowskiej.

  • Przeanalizujesz, czym jest państwo i w jakiej relacji do niego pozostaje naród i obywatel.

  • Zapoznasz się z koncepcją wolności jako uświadomionej konieczności.