Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16Q8MAs3mHWM
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Moment pędu punktu materialnego oraz moment pędu bryły sztywnej".

Moment pędu punktu materialnego oraz moment pędu bryły sztywnej

Czy to nie ciekawe?

Na rysunku poniżej widoczna jest kula do wyburzeń – jest to bardzo masywny kawał betonu, który zwisa swobodnie na długim łańcuchu. Operator dźwigu przesuwa dźwig w jedną stroną, po czym zawraca, wprowadzając kulę w ruch wahadłowy – a ta z impetem uderza w ścianę burzonego budynku. Dlaczego ważne jest, aby kula była masywna, a łańcuch długi? W zrozumieniu tego pomoże nam pojęcie momentu pędu.

R1GwBwrKt8Es4
Rys. a. Kula do wyburzania. [Pixabay]
Twoje cele

W tym materiale:

  • dowiesz się, czym jest moment pędu,

  • zdefiniujesz moment pędu punktu materialnego oraz bryły sztywnej,

  • zastosujesz te pojęcia do rozwiązywania zadań rachunkowych.