Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1QSPEmNi4JhT
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia kolorowe kule bilardowe (bile) w ruchu. Kule poruszają się po zielonym suknie stołu bilardowego. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Zasada zachowania pędu a zderzenia sprężyste".

Zasada zachowania pędu a zderzenia sprężyste

Źródło: dostępny w internecie: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/Billard.JPG [dostęp 25.04.2022], licencja: CC BY-SA 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0.

Czy to nie ciekawe?

Przedstawiając zderzenia sprężyste, możemy zaprezentować dwa zaskakujące doświadczenia: w pierwszym - kulka poruszająca się zatrzymuje się w wyniku zderzenia, przekazując całą swoją prędkość drugiej, poprzednio spoczywającej. Sama staje jak wryta! A drugie to takie, w którym lekka kuleczka odbijając się od poruszającej się ciężkiej kulki uzyskuje zaskakująco dużą prędkość- takiego „odrzutu” zupełnie się nie spodziewamy. Dlaczego tak jest - o tym w tym materiale.

Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • poznasz zderzenia sprężyste jako model zderzenia rzeczywistego,

  • zastosujesz zasadę zachowania pędu i energii mechanicznej do opisu zderzenia sprężystego,

  • poznasz wzory opisujące prędkości ciał po zderzeniu i przeanalizujesz przypadki graniczne,

  • zastosujesz uzyskaną wiedzę do rozwiązywania zadań rachunkowych.