Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDqBTznNu9OkL
Ilustracja przedstawia trzy osoby siedzące przed na ławce w muzeum przed ścianą na której znajduje się kolarz zdjęć. Zdjęcia wypełniają całą ścianę od dołu do góry. Znajdują się na nich twarze ludzi w różnym wieku, kobiet i mężczyzn.

Kapitał społeczny

Źródło: domena publiczna.

Ani Kapitał Karola Marksa, ani kapitalizm nie są bezpośrednio powiązane z kapitałem społecznym. Co nie znaczy, że takie powiązanie nie występuje w ogóle. „Kapitał społeczny” to określenie, które obecnie jest używane powszechnie: przez socjologów, politologów, dziennikarzy, polityków i urzędników. Nie wszyscy rozumieją je jednakowo, nie wszyscy też rozumieją, czym jest kapitał społeczny, sprowadzając go do zasobów (na przykład finansowych) lub „znajomości”. Dobrze zatem przyjrzeć się tej koncepcji oraz jej wykorzystaniu w objaśnianiu współczesnego nam świata społecznego.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz główne składniki kapitału społecznego.

  • Przeanalizujesz – z wykorzystaniem wyników badań społecznych – jak powstaje i jakie znaczenie dla społeczeństwa obywatelskiego ma kapitał społeczny i zaufanie.

  • Zaprojektujesz zestaw wskaźników do badania poziomu kapitału społecznego własnej grupy.