Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R10Y1Ludy6Bpt
Fotografia przedstawiająca trzy stosy monet, od najniższego z lewej, do najwyższego z prawej. Z monet wyrastają zielone łodyżki i liście.

Skąd wziąć pieniądze? Budżet jednostki samorządu terytorialnego

Źródło: nattanan23, domena publiczna.

Mamy określone oczekiwania wobec władz gminy i powiatu, w których mieszkamy. Nawet, a może zwłaszcza wówczas, kiedy nie znaleźliśmy czasu, aby pójść na wybory. Nawet jeśli pozwoliliśmy innym zadecydować za nas, kto będzie kierował naszą gminą lub powiatem. Wtedy również zastanawiamy się, dlaczego tak źle działa komunikacja autobusowa, dlaczego akurat w naszej wsi nie ma jeszcze kanalizacji, dlaczego nasza ulica nie została wyremontowana.

Te codzienne problemy powinny być dostrzeżone i zażegnane przez wybrane przez nas władze, które kierują jednostkami samorządowymi, czyli wójta, burmistrza, prezydenta w gminie czy zarząd powiatu ze starostą na czele. Nie możemy jednak zapominać, że na wszystkie te działania potrzebne są pieniądze, które do jednostek samorządu terytorialnego płyną z różnych źródeł.

Twoje cele
  • Przedstawisz i rozróżnisz źródła dochodów jednostki samorządu terytorialnego.

  • Scharakteryzujesz sposoby finansowania zadań własnych i zleconych jednostek samorządu terytorialnego.

  • Sprawdzisz i przeanalizujesz dochody i wydatki własnej gminy oraz powiatu.