Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ro8gB9R9mzb9l
Zdjęcie przedstawia fragment bramy wjazdowej, na której znajdują się cztery płaskorzeźby przedstawiające popiersia mężczyzn. Wszystkie cztery rzeźby przedstawiają starszych mężczyzn z wąsami, brodą i dłuższymi włosami widocznymi spod korony, która ma różne kształty. Pierwszy od lewej ma na głowie zamkniętą koronę, ubrany jest w płaszcz, na szyi ozdobny łańcuch ze zdobieniami. Drugi od lewej ubrany jest w stalową zbroję, ze zdobionymi naramiennikami i stalowymi rękawicami. W prawym ręku trzyma berło, oparte o ramię, a w prawym kulę z pionowym krzyżykiem, tzw. jabłko królewskie. Trzeci od lewej ubrany jest w płaszcz, trzyma w prawym ręku berło. Czwarty od lewej ubrany także w strój rycerski, na zbroje nałożona luźna szata. W prawym ręku berło, a lewą dłonią podtrzymuje szatę. Nad postaciami oraz po obu stronach wyrzeźbione napisy w języku łacińskim.

Spełnione marzenie Bolesława Chrobrego. Polska królestwem

Renesansowa płaskorzeźba Chrobrego w portalu bramy wjazdowej Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Źródło: Andrzej Otrębski, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Uzyskanie korony królewskiej przez władcę słowiańskiego w średniowieczu było uznaniem niezawisłości jego państwa na arenie międzynarodowej. Bolesław Chrobry, aby się koronować, musiał otrzymać zgodę papieża i władcy Niemiec. Łatwiej było ją uzyskać w czasach pokoju na granicy polsko‑niemieckiej albo podczas niepokojów wewnętrznych w Niemczech. Z tego powodu Bolesław Chrobry starał się zjednać sobie poparcie i zawierał sojusze z państwami sąsiadującymi, gwarantowane przez kolejne małżeństwa – jego samego lub jego dzieci. Właśnie uwięzienie córki Bolesława (nieznanej z imienia), wydanej wcześniej za księcia ruskiego, spowodowało, że w 1018 r. jej ojciec ruszył na wschód. Czy ta wyprawa przeszkodziła w staraniach o koronę, czy przyczyniła się do jej zdobycia?

RlDe7gV3itA5p1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Rok 966 Chrzest Polski. Rok 992 Objęcie władzy przez Bolesława Chrobrego. 30 stycznia 1018 Zawarcie pokoju w Budziszynie. Lipiec 1018 Wyprawa kijowska. Rok 1024 Śmierć Henryka siódmego cesarza niemieckiego. Rok 1025 Koronowanie Bolesława Chrobrego na króla Polski. Rok 1034 Śmierć Mieszko drugiego Lamberta. Rok 1025 Śmierć Bolesława Chrobrego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz i opiszesz różnice między prawymi i nieprawymi żonami Bolesława Chrobrego.

  • Wyjaśnisz przyczyny wyprawy Chrobrego na Kijów.

  • Ustalisz okoliczności koronacji Chrobrego.