Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SmMbX8jRuYA
Zdjęcie przedstawia uniesione ręce, które oswobadzają się z kajdanek. W tle są chmury.

Doktryna liberalna we współczesnym świecie

Źródło: Ibrahim Rifath, domena publiczna.

Doktryna liberalna w XX wieku została zdominowana przez spór doktrynalny między dwoma jej przedstawicielami, J.M. Keynesem, twórcą interwencjonizmu państwowego, i F.A. von Hayekiem, reprezentującym poglądy austriackiej szkoły liberalizmu. Poglądy obu wybitnych ekonomistów ukształtowała określona sytuacja historyczna. Warto również zauważyć, że doktryna liberalna rozwijała się w jakimś sensie cyklicznie. Po okresie wiary w „niewidzialną rękę rynku” następował okres akceptacji pewnych form interwencji państwa w gospodarkę, po czym zwolennicy doktryny ponownie wracali do przekonania, że największą wartością, jaką państwo może oferować jednostce, jest wolność, również w wymiarze gospodarczym.

Wiek XX obfitował w wydarzenia, które odbiły się również na sposobie postrzegania wolności gospodarczej. Zwolennicy szkoły austriackiej uważali, że powinna być ona całkowita, zwolennicy keynesizmu byli zdania, że bez interwencji państwa niemożliwe jest przeciwdziałanie kryzysom gospodarczym. Do dziś zwolennicy liberalizmu odwołują się w swoim sporze do jednego z tych ekonomistów, nie zawsze dostrzegając zmieniające się warunki gospodarcze i społeczne, które miały wpływ na ukształtowanie się ich poglądów.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz i porównasz podejścia do doktryny liberalnej Keynesa i Hayeka.

  • Scharakteryzujesz poglądy Keynesa z wykorzystaniem okoliczności historycznych.

  • Wskażesz na doświadczenia historyczne w poglądach austriackiej szkoły liberalizmu.