Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IzLcMI2rQ3U
Zdjęcie przedstawia rozgrzaną podkowę trzymaną szczypcami na kowadle. Obok podkowy na kowadle leży młotek.

Jakie właściwości posiadają stopy, że człowiek chce je mieć?

Kujność, kowalność to plastyczna podatność metali na zmianę kształtu pod wpływem kucia. Określana na podstawie prób technologicznych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Niektóre stopy, np. brąz czy stal, zostały odkryte lub wynalezione przez człowieka już w czasach prehistorycznych. Bez wątpienia umiejętność ich wytwarzania na zawsze zmieniła oblicze cywilizacji. Choć od wytworzenia przez człowieka pierwszych stopów minęło sporo czasu, niezmienne pozostały ich podstawowe zalety, które sprawiły, że są tak pożądanym materiałem. Stopy mogą posiadać różnorodne właściwości, a większość z nich podlega obróbce mechanicznej i kształtowaniu. Mogą też mieć dekoracyjny wygląd, a co istotne – mogą podlegać recyklingowi, a po przetworzeniu być wykorzystane ponownie. Wszystko to sprawia, że są stale wytwarzane przez człowieka.

Twoje cele
  • Podasz przykłady właściwości stopów.

  • Uzasadnisz cel wytwarzania stopów.

  • Zastanowisz się, które zalety sprawiają, że stopy są tak szeroko stosowane.