Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16Jvm9OcDFla
Obraz przedstawia tłum ludzi. Ich postacie i twarze są zniekształcone, nierealne. Maluje się na nich strach, rozpacz, gniew. Wszystkie postacie ubrane są w ciemne ubrania, zlewają się przez to ze sobą, wyróżniają je tylko twarze.

Przemiany światopoglądowe w dobie modernizmu

Edvard Munch, Golgota (1900).
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

U schyłku XIX wieku zachwiała się dotychczasowa wizja świata. W wyniku przemian cywilizacyjnych coraz bardziej skomplikowana rzeczywistość okazywała się niemożliwa do zrozumienia ani z pomocą religii, ani nauki. Potrzebny był nowy sposób myślenia, którego poszukiwano nie tylko na gruncie filozofii, ale również psychologii, sięgając niekiedy nawet do ezoteryki i okultyzmu.

Twoje cele
  • Wskażesz główne filozoficzne inspiracje twórców przełomu XIX i XX wieku.

  • Wyjaśnisz związek między filozoficznymi, psychologicznymi i duchowymi zainteresowaniami modernistów a realiami i nastrojami panującymi w epoce.

  • Rozpoznasz w młodopolskich utworach literackich nawiązania do tematyki charakterystycznej dla światopoglądu modernistycznego.