Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1AntzFnGAhKn
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia na pierwszym planie płaskie kamienie ułożone w stos, na dalszym planie morze i horyzont. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak definiuje się siły grawitacji?".

Jak definiuje się siły grawitacji?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/water-stone-nature-turkey-relax-2045469/ [dostęp 20.03.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

W każdym, nawet najodleglejszym, zakątku kosmosu działa pewna siła, która jest „spoiwem” Wszechświata. To właśnie dzięki jej powszechności i uniwersalności zarówno duże ciała (gwiazdy i planety), jak i mniejsze (drobne kamyczki czy ziarenka piasku na powierzchni Ziemi) oddziałują ze sobą.

Dlaczego Księżyc krąży dookoła Ziemi, a planety dookoła Słońca? Co jest przyczyną tego, że jabłko spada z drzewa na ziemię? Czy może to być ta sama siła? Jak to możliwe, że jest ona uniwersalna? Więcej na ten temat w niniejszym materiale.

Twoje cele
  • przypomnisz sobie, jaką rolę pełnią w przyrodzie siły,

  • dowiesz się, od czego zależy siła oddziaływania pomiędzy dwoma masami,

  • przeanalizujesz zależność siły grawitacji od masy ciał i odległości między nimi.