Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4IGAqgL9XprT
Na zdjęciu znajdują się drzewa liściaste wysokie i niskie, rosnące gęsto. Listowie jest zielone, pnie rosną nieco ukośnie.

Konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami leśnymi

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Lasy należą do najważniejszych zasobów naturalnych Ziemi – co do tego nikt z nas nie ma wątpliwości. Ich obecność jest czymś oczywistym. Natomiast rzadko kiedy, o ile w ogóle, zastanawiamy się, co stałoby się z Ziemią, gdyby lasów nie było. Wysuszona, jałowa gleba niszczona przez procesy erozji, niedostatek wody, ekspansja pustyń, katastrofalne w skutkach anomalie klimatyczne, zanik wielu gatunków roślin i zwierząt… to wszystko i wiele jeszcze innych zagrożeń czyhałoby na naszą planetę, gdyby z jej powierzchni zaczęły znikać lasy. Są one zasobem odnawialnym, nie oznacza to jednak, że mogą być eksploatowane w sposób niekontrolowany. Z tego e‑materiału dowiesz się, jak duże są zasoby leśne świata oraz jakie mogą być przyczyny i skutki rabunkowej eksploatacji lasów.

Twoje cele
  • Dowiesz się, jak duże są zasoby leśne świata i Polski.

  • Poznasz przyczyny wylesiania w różnych regionach świata.

  • Ocenisz skutki nieracjonalnej gospodarki leśnej.

  • Określisz zasady racjonalnej gospodarki leśnej.