Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16SaCkuZgUzR
Ilustracja przedstawia krajobraz z zabudowaniami i fabrykami. Z dymiących kominów unosi się dym, w tle widać czerwoną łunę pożaru oraz kłęby dymu. Na pierwszym planie wóz drabiniasty zaprzęgnięty w dwa konie. Na wozie siedzi człowiek, obok konia idzie drugi z batem w ręku. Wszędzie walają się jakieś elementy stalowe maszyn oraz odpady produkcyjne.

Czy maszyny zastąpią człowieka? Rewolucja przemysłowa i jej skutki.

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 1800 r. populacja Europy była o ok. 60 proc. większa niż na początku stulecia. Ekspansja demograficzna sprzyjała rozwojowi gospodarczemu w większości krajów, jednak to w Anglii zaczęła się rewolucja przemysłowa, która z czasem zmieniła oblicze całego kontynentu i świata. Pod koniec XVIII w. gospodarka, krajobraz naturalny i styl życia mieszkańców tego kraju zmieniały się z zawrotną jak na owe czasy szybkością. Było to możliwe dzięki całej serii odkryć i wynalazków, które znalazły zastosowanie w przemyśle.

RjhzNIS22OloM1
Linia chronologiczna przedstawiająca wydarzenia począwszy od początku 18 wieku aż po 1793 rok.  18 wiek – rozpoczęcie rewolucji przemysłowej.  1707 – powstanie Królestwa Wielkiej Brytanii.  1761 – otwarcie kanału Bridgewater.  1765 – skonstruowanie mechanicznej przędzarki przez J. Hargreavsa.  1771 – założenie przędzalni w Cromford.  1775‑1783 – wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 1779 – ulepszenie mechanicznej przędzarki przez S. Cromptona. 1779 - zbudowanie w Wielkiej Brytanii pierwszego na świecie żelaznego mostu. 1793 - przystąpienie Wielkiej Brytanii do wojny z Francją.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego w ciągu pokolenia tysiące ludzi w Wielkiej Brytanii wyprowadziło się ze wsi do miast.

  • Wytłumaczysz, co decydowało o tym, że pierwsze fabryki powstawały w okolicy rzek i kanałów.

  • Weźmiesz udział w debacie o tym, czy mechanizacja i automatyzacja jest błogosławieństwem czy przekleństwem.