Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RlrzyYlwAJaFV
Na zdjęciu widoczny jest kolorowy, okrągły witraż w kopule dachu.

W jaki sposób produkuje się witraże?

Już żyjący w XII w. mnich Teofil opisywał tworzenie witraży w swoim traktacie.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Współczesne możliwości tworzenia animacji czy efektów specjalnych powodują, że jednym kliknięciem można przenieść się w odrealniony świat. Kiedyś osiągnięcie takiego wrażenia u odbiorcy było bardziej skomplikowane. Przykładem artysty, który nawet dzisiaj „przenosi” nas w inny wymiar, był Stanisław Wyspiański. Witraże jego autorstwa niepokoją, ale także zmuszają do refleksji. Wykorzystane barwy nie imitują materialnej rzeczywistości. Wyspiański stosował wiele rodzajów szkła z różną przepuszczalnością światła, dzięki czemu uzyskiwał efekt odrealnienia wykreowanych postaci.

Twoje cele
  • Uporządkujesz etapy tworzenia witrażu w kolejności ich wykonywania.

  • Wymienisz właściwości ołowiu, pozwalające na zastosowanie tego pierwiastka w produkcji witraży.

  • Wywnioskujesz, na podstawie dróg wnikania ołowiu do organizmu, jak należy chronić małe dzieci przed szkodliwym wpływem tego pierwiastka na ich zdrowie.