Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNqUX6eGVtIHL
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Masa i moment bezwładności punktu materialnego i bryły sztywnej".

Masa i moment bezwładności punktu materialnego i bryły sztywnej

Czy to nie ciekawe?

Weź do ręki długopis. Obracaj go w palcach wokół osi równoległej do jego najdłuższego wymiaru, jakbyś rolował naleśnik. Nie wymaga to zbyt wiele wysiłku, prawda? Obracaj go teraz w dłoni pomiędzy palcami, jak obraca się monetę. Czy czujesz, że ta czynność wymaga większego wysiłku niż poprzednia? Złap teraz koniec długopisu w dwa palce i pobujaj nim – wymaga to jeszcze większego wysiłku! Jak to możliwe, skoro cały czas bawisz się tym samym długopisem?

R1dqyluZoPpT5
Rys. a. Obracanie długopisu wokół różnych osi
Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest moment bezwładności,

  • Zastosujesz to pojęcie do opisu ruchu punktu materialnego i bryły sztywnej,

  • Uzasadnisz, że moment bezwładności bryły zależy od osi obrotu tej bryły.