Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJbfx14eJ6fAC

Kim był Max Karl Planck?

Czy to nie ciekawe?

„Każdy żołnierz nosi w tornistrze buławę marszałkowską.”
To powiedzenie, przypisywane Napoleonowi Bonapartemu, odnosi się nie tylko do żołnierzy. Każdy uczeń może zostać naukowcem - Ty także.

Tak się składa, że w wybranych dziedzinach nauki na naukowców czeka wyróżnienie, powszechnie uznawane na całym świecie - to nagroda Nobla. Można zaryzykować tezę, że zostać noblistą w zakresie nauk przyrodniczych (chemia, fizyka, fizjologia i medycyna) to wyróżnienie porównywalnego kalibru, może nawet większego, z nominacją na marszałka w wojsku. Zostawszy naukowcem, Ty też możesz zostać noblistą...

Czy jest na to prosty przepis? Na pewno nie. Czy jest jakiś warunek wystarczający? Na pewno tak: wystarczy zadziwić świat pomysłem. Pomysłem na teorię albo pomysłem na eksperyment.

Jaki był pomysł Maxa Plancka? Na pewno niebagatelny, wręcz rewolucyjny. Tak ... rewolucyjny, że doprowadził do pojawienia się koncepcji, które początkowo odrzucał sam Planck. Przekonaj się o tym.

RYtRHL5elqLHm
Rys. a. Tak wygląda równanie Kleina‑Gordona, stosowane w mechanice kwantowej do opisu zachowania określonej kategorii swobodnych cząstek relatywistycznych, czyli poruszających się z prędkościami porównywalnymi z prędkością c. Zostało ono sformułowane w roku 1926 i stanowiło jedną z wielu kontynuacji zmian zapoczątkowanych przez Plancka.
Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • zapoznasz się z życiorysem i dokonaniami Maxa Plancka,

  • przeanalizujesz wybrane aspekty rozkładu promieniowania termicznego (rozkładu Plancka),

  • przedstawisz i ocenisz argumenty za i przeciw tezie, że jego hipoteza o emisji i absorpcji energii porcjami zapoczątkowała rozwój mechaniki kwantowej.