Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R19TQMy5OfCLW
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia zdjęcie wykonane w podczerwieni, na którym widoczna jest żarówka. Na czarnym tle, widoczna jest od góry szklana bańka, na której dole widoczny jest drucik stanowiący żarnik tradycyjnego elementu oświetlenia. Bańka ma kolor czerwony, a na jej powierzchni widoczne są jasnoczerwone smugi. Kolor żarnika jest jasno czerwony, wręcz pomarańczowy ze względu na wysoką temperaturę. Smugi na powierzchni bańki wynikają za niejednorodnego rozkładu temperatury gazu wewnątrz żarówki. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Podczerwień - charakterystyka".

Podczerwień - charakterystyka

Czy to nie ciekawe?

Podczerwień, to promieniowanie niewidzialne dla naszych oczu, ale to nie znaczy, że inne nasze zmysły nie mogą go odbierać. Ciepło, jakie odczuwamy, siedząc przy ognisku, wywołuje właśnie promieniowanie podczerwone emitowane przez płonące polana. Promieniowanie podczerwone otacza nas w każdym momencie, bo wszystkie obiekty o temperaturze wiekszej od zera bezwzględnego, a więc i nasze ciała, są źródłem podczerwieni.

RK7DYqi7NU95U
Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest promieniowanie podczerwone.

  • Zrozumiesz, jak podczerwień przenosi energię cieplną między ciałami.

  • Przeanalizujesz przypadki ogrzewania i ochładzania ciał przez podczerwień.