Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15fXPZu2plse
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia karuzelę widzianą z dołu. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Ruch po okręgu jako szczególny przypadek ruchu krzywoliniowego".

Ruch po okręgu jako szczególny przypadek ruchu krzywoliniowego

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/diabelski-m%c5%82yn-jazda-3869397/ [dostęp 31.07.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Obserwując ruch różnych ciał (np. kopniętej piłki, muchy chodzącej po stole, krzesełka obracającej się karuzeli), z pewnością zauważasz, że tory, po których te ciała się poruszają, mają różne kształty. Zamiast opisywać każdy z nich niezależnie, możemy przeprowadzić ogólną klasyfikację ruchów płaskich. Ponieważ bardzo często spotykanym rodzajem ruchu jest ruch jednostajny po okręgu, spróbujmy go trochę bliżej poznać.

Twoje cele
  • dowiesz się, czym różni się ruch prostoliniowy od krzywoliniowego,

  • poznasz rodzaje i przykłady ruchów krzywoliniowych,

  • zrozumiesz różnicę między ruchem prostoliniowym i ruchem po okręgu,

  • określisz wektor prędkości ciała w ruchu krzywoliniowym, w tym w ruchu po okręgu.