Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16wIftGaRC9U
Obraz przedstawia wzgórze, na którym stoi tyłem do widza dwóch mężczyzn w dziewiętnastowiecznych strojach arystokratów, w pelerynach, z kapeluszami na głowach. Mężczyźni patrzą na księżyc. W ich pobliżu znajdują się skały i pozbawione liści drzewa.

Filozofia romantyzmu. Romantyczne mity

Caspar David Friedrich, Dwaj mężczyźni kontemplujący księżyc, 1819 / 1820
Źródło: domena publiczna.

Poezja i filozofia stanowią niepodzielną całość, są na wieki ze sobą złączone. [...] One dzielą między siebie skrajnie przeciwne dziedziny tego, co w ludzkości jest wielkie i wzniosłe. Ale ich różnorodne kierunki spotykają się jednak pośrodku; w tym, co jest w nas najwewnętrzniejsze i najświętsze, duch jest całością, a poezja i filozofia stapiają się w jedność¹¹¹.

− pisał niemiecki filozof epoki romantyzmu, Fryderyk Schlegel. Na podobieństwa między filozofią a poezją zwracało uwagę wielu twórców romantycznych, dlatego często poetów tego okresu nazywa się myślicielami, a formułowane wówczas koncepcje filozoficzne określa jako „upoetyzowane”²²².

¹
²
Twoje cele
  • Poznasz teorie przedstawicieli idealizmu niemieckiego, które wywarły wpływ na polską filozofię epoki romantyzmu.

  • Scharakteryzujesz poglądy polskich przedstawicieli filozofii romantyzmu.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób myśl Hegla wpłynęła na kształtowanie się mesjanizmu.

  • Dowiesz się, jakie mity powstały w epoce romantyzmu.