Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1PWz4SzPhJtV
Grafika przedstawia sylwetkę człowieka na pierwszym tle. Postać zwrócona jest profilem, trzyma lewą rękę przy podbródku, a prawą dotyka łokcia. Ubrana jest w garnitur. W tle są sylwetki innych ludzi, którzy gestykulują, trzymają telefon czy gazetę. Są to mężczyźni w garniturach i kobiety w sukienkach.

Wybitni socjolodzy

Źródło: Hurca, domena publiczna.

Ludzie intuicyjnie potrafią rozpoznać wiele faktów społecznych. Wiedzą, że podlegają kontroli społecznej, i rozpoznają konflikty ról. Rozumieją, na czym polega kryzys rodziny, z jakiego powodu strajkują górnicy, a członkowie ekskluzywnego klubu nie.

Socjologia do opisania tych zjawisk używa słów z języka potocznego: role, patologia, grupa, więź, porządek, struktura i wiele innych. Nie przypomina w tym względzie fizyki atomowej. Może się zatem wydawać prostą nauką. Ale to ryzykowne stwierdzenie. Słowa same w sobie nie niosą żadnej prawdy. Dopiero socjologowie na podstawie badań empirycznych przedstawiają ukryte mechanizmy życia społecznego za pomocą znanych nam słów.

Twoje cele
  • Wyodrębnisz główne obszary problemów podejmowanych przez socjologię.

  • Rozpoznasz czynniki warunkujące ład społeczny i wpływające na kształt struktury społecznej.

  • Ocenisz wkład polskich socjologów w tę dyscyplinę nauki.