Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1U2VhLlQ9vmQ
Zdjęcie przedstawia front parteru kamienicy. Widoczne są trzy okna i drzwi wejściowe. Okiennice pomalowane są jasnoniebieskim kolorem, który odznacza je od całego budynku. Na ścianie kamienicy powieszone są lampy. W dwóch z okien widoczne są wentylatory. Na ścianie wisi tabliczka z obcojęzycznymi napisami.

Dramat naturalistyczny, czyli życie podglądane przez okno

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Naturaliści dokonali w myśleniu o dramacie prawdziwej rewolucji. Chcąc zbliżyć konwencje sceniczne do prawdy życia, przesunęli akcent na to, co wcześniej uważano za drugorzędne. Akcja, która dotychczas była osnową i motorem dramatu, stała się dla nich mniej ważna, w centrum uwagi znalazł się natomiast bohater. Interesował ich człowiek z krwi i kości, ulegający własnym potrzebom i słabościom, uwikłany w pogmatwaną sieć swojej psychiki i skomplikowanych zależności łączących go z bliskimi.

Twoje cele
  • Wskażesz najważniejsze cechy literatury naturalistycznej.

  • Wyjaśnisz, na czym polega naturalizm dramatu Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej.

  • Porównasz sztukę Zapolskiej z tendencjami panującymi w naturalizmie europejskim.