Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1d5ocZ6SinCR
Fotografia przedstawiająca Pałac prezydencki w Warszawie i stojący przed nim pomnik o zmierzchu. Pomnik przedstawia mężczyznę siedzącego na koniu. Wskazuje coś mieczem, który trzyma w wyciągniętej prawej ręce. Przed pałacem stoją maszty z flagami Polski i Unii Europejskiej. Posadzono przed nim również drzewa. Na pałacu wyświetlana jest iluminacja świetlna, budynek podświetlono na biało-czerwono, zgodnie z kolorami flagi Polski.

Prezydent RP a władza ustawodawcza

Pałac prezydencki
Źródło: LoMit, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Co pięć lat wybieramy w Polsce w powszechnym i bezpośrednim głosowaniu osobę, której powierzamy rolę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że cały naród – suweren w demokratycznym państwie – osobiście powierza konkretnej osobie pełnienie obowiązków głowy państwa.

Czy pozycja ustrojowa Prezydenta RP jest adekwatna do tak silnej legitymizacji, jaką uzyskuje w procesie wyborczym? Czy jego relacje z władzą ustawodawczą ją odzwierciedlają?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz relacje między Prezydentem RP a Sejmem i Senatem.

  • Wyjaśnisz uprawnienia Prezydenta RP w zakresie organizacji i działania Sejmu i Senatu.

  • Przeanalizujesz i rozważysz rolę, jaką odgrywa Prezydent RP w procesie legislacyjnym.