Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9YPSlb7KqgS0
Obraz przedstawia scenę rodzajową osadzoną w antycznej rzeczywistości. Na tarasie antycznej budowli znajduje się pięć osób. To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Po prawej stronie obrazu przestawiony jest siedzący młody mężczyzna. Jest ubrany w togę. Na głowie ma wieniec laurowy. Mężczyzna gestykuluje lewą ręką. Odwraca wzrok od zwoju rozwijającego się na jego kolanach. Patrzy się w kierunku reszty osób. W centralnej części obrazu widać trójkę młodych ludzi. Przysłuchują się siedzącemu mówcy. Kobieta ubrana jest w białą szatę i kwietny wianek. Wpółleży na marmurowej ławie. Trzyma w lewej ręce tamburyn. Nieopodal niej siedzi młody mężczyzna. Ubrany jest w togę. Trzyma lewą ręką kobietę za jej prawą rękę. Po jego prawej stronie stoi mała harfa. Nieopodal mężczyzny leży na podłodze tarasu kolejny młody, bosonogi mężczyzna. Jest ubrany w futrzany strój, przepasany pasem. On także wpatruje się w mówcę. Po lewej stronie obrazu widać ostatnią postać. To stojąca, młoda kobieta. Na głowie ma wianek zrobiony z wielobarwnych kwiatów. Jej ubranie zakrywa obszerny szal. W tle obrazu, za tarasem widoczne jest morze.

Mitologiczny świat bogów, herosów i ludzi

Lawrence Alma-Tadema, Czytanie z Homera, 1885
Źródło: domena publiczna.

Mity odzwierciedlają światopogląd starożytnych Greków poszukujących odpowiedzi na podstawowe pytania: Jak powstał świat? Kim jest i jaki jest człowiek? Co lub kto decyduje o jego losie? Czym jest życie, a czym – śmierć? Jak to się dzieje, że słońce wschodzi i zachodzi, po wiośnie następuje lato, potem jesień i zima? Opowieści o bogach, herosach i ludziach za pomocą symboli próbowały na te pytania odpowiadać. Interpretowały zjawiska i procesy zachodzące w świecie, porządkowały wiedzę starożytnych o rzeczywistości.

Również dziś mity greckie inspirują do refleksji o naturze człowieka i porządku świata. Stanowią źródło archetypów i motywów, do których odwołują się pisarze i artyści. Są jednym z fundamentów kultury europejskiej.

Twoje cele
  • Omówisz kulturotworczą rolę cywilizacji starożytnej Grecji.

  • Omówisz znaczenie pojęć archetyp oraz topos.

  • Wyjaśnisz znaczenie pojęcia „mit”.

  • Utrwalisz znajomość związków frazeologicznych pochodzących z mitologii greckiej.

  • Odczytasz motywacje bohaterów mitu o rodzie Labdakidów.