Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpthpbVcrYt2e
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno-lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jaka jest treść II prawa Keplera?".

Jaka jest treść II prawa Keplera?

Czy to nie ciekawe ?

Johannes Kepler był niemieckim uczonym, żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku. Dzięki analizie wieloletnich obserwacji Tychona Brahe, Kepler odkrył i sformułował trzy prawa, którymi rządzi się Układ Słoneczny. Jak później się okazało, prawa te obowiązują również w każdym innym układzie planetarnym. Ale to nie wszystko - prawom tym podlegają również ruchy satelitów wokół planet. W pierwszym prawie, Kepler zdefiniował kształt orbit planet okrążających Słońce. Natomiast drugie prawo określa, jak zmieniają się prędkości planet w zależności od położenia na orbicie. Ruch po orbicie eliptycznej może wydawać się skomplikowany, jednak Kepler zauważył jedną bardzo charakterystyczną zależność. Jaką? Tego dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • poznasz II prawo Keplera,

  • zrozumiesz, czym jest prędkość polowa,

  • opiszesz ruch planet po orbitach eliptycznych.