Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XrqmRiMJdVn
Grafika przedstawia fraktal.

Wzór ogólny ciągu określonego rekurencyjnie

Źródło: Pete Linforth z Pixabay, domena publiczna.

Rzeczywistym modelem abstrakcyjnego pojęcia, jakim jest rekurencja, może być tzw. lustro nieskończoności. Lustro nieskończoności tworzą lusterka ustawione w ten sposób, że przedmiot odbity w jednym lusterku odbija się w następnym, itd. Tworzą się w ten sposób coraz mniejsze odbicia, dając złudzenie, że nikną one w nieskończoności. Efekt iluzji powoduje, że wydaje się iż utworzony został tunel o nieskończonej długości.

R1aOP88SDOX4J
Wenus w lustrach
Źródło: Nevit Dilmen, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Odpowiednio pochylone lusterka powodują, że każde odbicie wydłuża drogę, jaką musi pokonać światło, zanim dotrze do widza. Seria powtarzających się obrazów tworzy nieskończoną figurę, zwaną Rogiem Gabriela. Róg Gabriela to przedziwna figura, która ma nieskończoną powierzchnię, ale skończoną objętość.

W tym materiale zastanowimy się, w jaki sposób na podstawie wzoru rekurencyjnego ciągu znaleźć jego wzór ogólny.

Twoje cele
  • Odkryjesz zależność między kolejnymi wyrazami danego ciągu określonego rekurencyjnie.

  • Zapiszesz wzór ogólny ciągu określonego rekurencyjnie.

  • Określisz niektóre własności ciągu określonego rekurencyjnie.