Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YtMzr4UkmrP
Zdjęcie przedstawia cztery młode osoby - dwie kobiety i dwóch mężczyzn różnych narodowości. Stoją obok siebie. Mają na sobie niebieskie T-shirty z napisem VOLUNTEER.

Formy pomocy państwa i organizacji pozarządowych państwom i regionom dotkniętym konfliktami zbrojnymi

Źródło: rawpixel.com, dostępny w internecie: www.wikipedia.com, licencja: CC0, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl.

Konflikty zbrojne na przestrzeni lat zmieniły swoją formę i zasięg. Od czasu II wojny światowej dochodzi przede wszystkim do konfliktów regionalnych. Niosą one za sobą nie tylko ofiary śmiertelne wśród cywilów, ale także powodują wielkie fale uchodźstwa, a wraz z tym głód, choroby, rozkwit grup przestępczych i problemy z organizacją miejsc zamieszkania dla uchodźców. W czasie wojen i tuż po nich praktycznie całkowicie zniszczona jest infrastruktura – szkoły, szpitale i sieci dróg przestają istnieć. W takich sytuacjach ważna jest rola organizacji pozarządowych i państw, które niosą różnego rodzaju pomoc. Przede wszystkim zapewnia się ochronę życia, pomoc medyczną i zaplecze żywnościowe. Prowadzi się także na bieżąco akcje edukacyjne, jak chociażby dotyczące szczepionek, które mają zapobiec epidemii. Działania humanitarne często okazują się jedyną skuteczną formą pomocy, zwłaszcza na terenach objętych trwającymi działaniami wojennymi.

Twoje cele
  • Rozpoznasz organizacje pozarządowe i rządowe.

  • Opiszesz, czym są działania humanitarne.

  • Przeanalizujesz formy pomocy krajom dotkniętym konfliktami zbrojnymi.