Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IpUXXjpMCaX
Obraz przedstawia ceremonię zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu zamku w Lublinie. Na obrazie uwiecznieni zostali między innymi w centralnej części obrazu stojący Zygmunt II August, król Polski i wielki książę litewski, tuż obok niego prymas Polski Jakub Uchański. Nieopodal na klęczniku klęczy kasztelan krakowski Zborowski. Trzyma prawą rękę na Ewangelii, w drugiej ma dokument z tekstem aktu unii. Treść przysięgi odczytuje biskup krakowski Filip Padniewski, który stoi za prymasem. Z mieczem w ręce klęczy Mikołaj Radziwiłł zwany Rudym. Po lewej stronie od króla na pierwszym planie zsuwa się z fotela biskup wileński Walerian Protasewicz. W czerwonych kardynalskich szatach na fotelu siedzi Stanisław Hozjusz. O jego fotel opiera się wojewoda poznański Łukasz III Górka.

Stosunki wewnętrzne w Królestwie Polskim i na Litwie. Unia lubelska

Jan Matejko, Unia lubelska, 1869 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 1869 r. Polacy przygotowywali się do obchodów trzechsetlecia zawarcia z Litwą unii w Lublinie. Mistrz Matejko od trzech lat pracował nad obrazem, który miał upamiętnić to wydarzenie. Dzieło przedstawia chwilę uroczystego odczytania i zaprzysiężenia dokumentu, który zapoczątkował powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Król Zygmunt August, wielki orędownik unii, zwrócony w stronę widza z podniesionym krucyfiksem w ręku, jest centralną postacią malowidła. Otacza go grono wyższych dostojników świeckich i duchownych zarówno z Korony, jak i z Litwy. Wśród tych osób są również ci, którzy albo nie doczekali podpisania aktu unii, albo byli z innych przyczyn nieobecni w lipcu 1569 r. na zamku w Lublinie. Ich wkład w dzieło unii był jednak na tyle duży, że Matejko ujął ich na swoim malowidle. Unia lubelska, której krakowski mistrz poświęcił swój obraz, na kilka następnych stuleci zdeterminowała dzieje Polski i Litwy, przez co uważa się ją za jedno z ważniejszych wydarzeń czasów nowożytnych.

RC0y2FSaD8v4D1
Linia chronologiczna prezentująca wydarzenia między 1385 a 1573 rokiem.  1385 – zawarcie polsko-litewskiego układu w Krewie. 1386 – zawarcie związku małżeńskiego przez Jadwigę i Władysława Jagiełłę.  1545-1563 – sobór trydencki.  1548 – objęcie tronu Polski przez Zygmunta II Augusta.  1569 – rozpoczęcie obrad sejmu. 1569 – zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  1573 – pierwsza wolna elekcja w Polsce.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego dopiero po upływie dwóch stuleci od czasów unii w Krewie doszło do zawarcia ściślejszego związku między Polską a Litwą.

  • Określisz, kto był przeciwny unii i dlaczego.

  • Ocenisz, czy unię lubelską można nazwać unią realną.