Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzJwTjlfSZeZP
Grafika przedstawia dłoń, w której znajduje się godło z postaciami trzech osób.

System obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w Polsce

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jedną z podstawowych funkcji współczesnego państwa jest funkcja socjalna. Realizuje się ona poprzez rozmaite działania na rzecz zabezpieczenia społecznego mieszkańców. Od dziesięcioleci toczą się spory polityczne o dopuszczalny zakres aktywności państwa w tym obszarze. Często stoi za nimi fundamentalny konflikt o charakter wspólnoty politycznej. Czy powinna ona otaczać opieką osoby niezdolne do pracy? Czy też do samych obywateli powinna należeć troska o ich los?

O aktywności socjalnej państwa mówi również polska konstytucja:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Art. 67.

  1. Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa.

  2. Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i niemający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

konstytucja Źródło: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., dostępny w internecie: sejm.gov.pl.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz podstawowe zasady systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

  • Wymienisz składki ubezpieczeniowe oraz przeanalizujesz zasady ich ustalania.

  • Przeanalizujesz rodzaje ubezpieczeń społecznych.