Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ry6T6LTedZqDi
Rycina przedstawia trzy tańczące szkielety.

Śmierć w średniowieczu: nie taka straszna, jak ją malują

Tańczące szkielety, Taniec śmierci
Źródło: dostępny w internecie: Wellcome Images, licencja: CC BY 4.0.

Czy ludzie średniowiecza nie bali się śmierci? Czy to dlatego, że umieli ją oswoić, czy też ich rozumienie śmierci różniło się od naszego?

Współczesna cywilizacja uczyniła ze śmierci temat tabu. Umieranie odbywa się gdzieś daleko, w zamkniętych salach szpitalnych, a jeśli mówi się o nim, to w sposób często niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Wyrzuciliśmy śmierć jako filmowy efekt specjalny w nierealną sferę fantazji.

Ludzie dawnych czasów spotykali się z nią na co dzień. Każda chwila niosła zagrożenia, wobec których człowiek był bezsilny. Jednak według teologii chrześcijańskiej śmierć nie była kresem wszystkiego, lecz początkiem nowego życia. Bywała też wybawieniem, końcem ziemskiej nędzy i męki. Zrównywała ludzi różnych stanów, pozwalała liczyć na spełnienie niemożliwej w życiu doczesnym miłości. Dla rycerzy była ukoronowaniem ich misji, dla ascetów nagrodą za wyrzeczenia. Średniowieczna kostucha kpiła z marności tego świata i stała u bram Królestwa Bożego.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz sposób przedstawiania i opisywania śmierci w średniowiecznych tekstach kultury.

  • Poznasz wyobrażenia na temat „życia po życiu”, które przedstawia Dante w Boskiej komedii.

  • Wyjaśnisz, na czym polegał demokratyczny charakter śmierci w jej średniowiecznych przedstawieniach.