Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rc8qPD91EXx9l
Czarno-biały obraz przedstawia zgromadzenie grupy mężczyzn w sali z filarami. W centrum ilustracji stoją dwaj mężczyźni w koronach podający sobie ręce. Między nimi stoi trzeci, który trzyma lewą rękę na piersi, natomiast prawą uniesioną do góry. Na rysunku są jeszcze ludzie z chorągwiami oraz żołnierze z tarczami. W lewym dolnym rogu widać dwóch mężczyzn w mitrach.

Upadek dynastii Karolingów i początki królestwa francuskiego

Ilustracja przedstawiająca zawarcie traktatu w Verdun.
Źródło: dostępny w internecie: flickr.com, licencja: CC BY 2.0.

Karol Wielki umarł w 814 r. Nie minęło 30 lat, a stworzone przez niego imperium przestało istnieć. 10 sierpnia 843 r. trzej wnukowie cesarza: Lotar I, Karol Łysy i Ludwik Niemiecki spotkali się w Dugny, w pobliżu Verdun we Francji, by porozumieć się co do ostatecznego podziału imperium frankońskiego.

Negocjacje przebiegały w atmosferze wzajemnych oskarżeń i podejrzeń. Lata wojen wykopały między braćmi trudną do pokonania przepaść. Ostatecznie postanowiono, że tereny rozciągające się na zachód otrzymuje najmłodszy z braci Karol, na wschód –starszy Ludwik, a najstarszemu Lotarowi wraz z tytułem cesarskim przypadły obszary położone pośrodku, w skład których wchodziły ziemie ciągnące się wzdłuż Renu od Alp po Morze Północne. „Królestwo Franków, które z różnych ludów stało się jednym silnym ciałem, zostało na trzy części podzielone” – pisał z żalem świadek tamtych wydarzeń, mnich benedyktyński Adrewald z Fleury.

R72YKrKeuiC1X1
Linia chronologiczna przedstawia następujące po sobie wydarzenia: 814 rok śmierć Karola Wielkiego, 814 rok przejęcie tronu Franków przez Ludwika Pobożnego, 833 rok abdykowanie Ludwika Pobożnego, 840 rok śmierć Ludwika Pobożnego, 843 rok zawarcie traktatu w Verdun i podzielenie królestwa Franków, 887 rok objęcie tronu we Włoszech przez Berengara I, 911 rok objęcie tronu w państwie wschodniofrankijskim przez HenrykaPtasznika (dynastia Ludolfingów), 983 rok namaszczenie Ottona III na króla Niemiec, 987 rok przejęcie władzy we Francji przez Hugo Kapeta (dynastia Kapetyngów).
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, w jaki sposób powstały państwa: Francja, Włochy i Niemcy.

  • Rozstrzygniesz, czy wnukowie Karola Wielkiego byli sprawcami podziału jego imperium, czy jedynie dostosowali się do rzeczywistości.

  • Ocenisz, czy dzisiejsza Europa zbudowana jest na ustaleniach z połowy IX w.

  • Obronisz przed oskarżeniami bądź oskarżysz cesarza Lotara I o przyczynienie się do rozpadu imperium Karola Wielkiego.