Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJnAXEMjLRzAW
Grafika przedstawia kulę ziemską w kosmosie.

Kąt wpisany w koło

Źródło: Gerd Altmann, dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Odległość kątowa w astronomii

Ze względu na fakt, że gwiazdy, planety i inne obiekty astronomiczne znajdują się na sferze, to odległości pomiędzy nimi wygodnie opisywać za pomocą kątów. Odległość kątowa θ pomiędzy dwoma obiektami to kąt, którego ramionami są promienie „wychodzące z oka obserwatora” i przechodzące przez te obiekty. Miarą takiej odległości są stopnie i jego części: minuty i sekundy. Odległość kątowa służy nie tylko do mierzenia odległości między obiektami, ale także do charakteryzowania pojedynczego obiektu – w szczególności rozmiar kątowy Księżyca wynosi od 33'28'' (gdy ten znajduje się najbliżej Ziemi) do 29'55'' (gdy jego odległość od Ziemi jest największa).

R13Cy2UYGoo7L
Rozmiar kątowy
Źródło: FelixMittermeier, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Z pewnością kulisty obiekt można obserwować z różnych punktów przestrzeni i widzieć go pod tym samym kątem. Okazuje się, że także obiekty o charakterze liniowym można widzieć pod tym samym kątem, patrząc na nie z różnych stron.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie kąta wpisanego w koło.

  • Będziesz wyznaczać kąty wpisane w okręgu oparte na łuku i rozpięte na cięciwie.

  • Poznasz twierdzenie o mierze kąta wpisanego opartego na półokręgu.

  • Zastosujesz poznane zależności w sytuacjach typowych i problemowych.