Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RPJIEYEuVVIBH
Ilustracja przedstawia drewniane słupki. Stoją one blisko siebie na trawiastym podłożu. Każdy słupek ma na sobie liczbę od 1 do dwanaście.

Zadania o liczbach w równaniach

Źródło: Dan Burton, dostępny w internecie: https://unsplash.com/.

Teoria liczb to prawdopodobnie najstarsza dziedzina wiedzy matematycznej. Liczby, szczególnie liczby pierwsze, fascynowały starożytnych, którzy stworzyli podwaliny wykonywania trudnych, szybkich obliczeń. Zawdzięczamy im „algorytm Euklidesa” i „sito Erastotenesa”.

Przez wieki matematycy lubowali się odkrywaniem rozmaitych zależności między liczbami, co niestety nie przekładało się z reguły na praktyczne zastosowania formułowanych twierdzeń.

Dopiero XX wiek przyniósł wyraźny przełom – kryptografia współczesna nie może obejść się bez liczb pierwszych!

W tym materiale pokażemy przykłady kilku zadań o liczbach, prowadzących do ułożenia i rozwiązania równania. Przy czym będą to równania różnych typów. Zatem analiza tego materiału wymaga znajomości rozwiązywania równań nie tylko liniowych.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz i rozwiążesz zadanie tekstowe „o liczbach”.

  • Rozwiążesz równanie liniowe, kwadratowe, wielomianowe lub wymierne, poszukując liczb, które spełniają warunki określone w zadaniu tekstowym.

  • Uzasadnisz wybór konkretnych liczb spośród liczb będących rozwiązaniem danego równania.

  • Stworzysz i zastosujesz indywidualną strategię rozwiązania zadania tekstowego.