Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rso3IwJxs8Nvt
Zdjęcie przedstawia krajobraz. Na pierwszym planie widoczne jest rozległe jezioro. Na drugim planie widać wyspę, a na niej kościół, dom i wieżę kościelną. W oddali widoczne są góry.

Relacje między wiarą a rozumem na gruncie myśli św. Anzelma

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

O tym, jak złożone bywają relacje zagadnień wiary do zagadnień rozumu, z pewnością przekonaliście się nie raz. Na co dzień często można spotkać się z problemem polegającym na tym, iż zagadnienia wiary religijnej dalece rozmijają się z naukową wiedzą i filozoficzną mądrością. Problem relacji wiary do rozumu ma przy tym długą i złożoną historię, która rozpoczyna się u zarania teologii chrześcijańskiej i chrześcijańskiej filozofii. Wielu myślicieli Kościoła starało się pogodzić prawdy objawione z prawami rozumu, zaś oryginalne stanowisko w tych rozmyślaniach zajął św. Anzelm.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym jest fides quaerens intellectum.

  • Poznasz relację wiary i rozumu w interpretacji św. Anzelma.

  • Przeanalizujesz ontologiczny dowód na istnienie Boga.

  • Porównasz różne filozoficzne rozstrzygnięcia relacji wiary i rozumu.