Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Erc2sl7jpG6
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) włączonego palnika gazowego. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie zmian temperatury podczas przemian fazowych".

Badanie zmian temperatury podczas przemian fazowych

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/gaz-gm111891833-15442879 [dostęp 6.06.2022], iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe ?

Czy topnienie wszystkich ciał stałych zachodzi podobnie? Czy temperatura podczas tej przemiany zawsze jest stała? Czy proces topnienia parafiny jest podobny do topnienia, na przykład, lodu? Odpowiedzi na te pytania poznasz przeprowadzając doświadczenia w wirtualnym laboratorium dołączonym do tego e‑materiału.

RECtqF0B2i7VY
Fot. a. Choć temperaturę topnienia lodu znamy z dokładnością do setnych części stopnia Celsjusza, to o wosku pszczelim, z którego wyrabia się np. świece, potrafimy jedynie powiedzieć, że jego temperatura topnienia należy do przedziału 62‑72°C. Czy ten brak precyzji wynika jedynie z faktu, że wosk pszczeli może mieć różny skład? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta!
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/candle-flame-wax-candle-event-197248/ [dostęp 26.01.2023].
Twoje cele
  • dowiesz się, jakie są podstawowe fazy materii,

  • wyjaśnisz, czym różnią się krystaliczne ciała stałe od tzw. amorficznych lub bezpostaciowych ciał stałych,

  • poznasz procesy przemian fazowych,

  • zrozumiesz różnice zmian temperatury podczas topnienia ciał krystalicznych i bezpostaciowych,

  • zbadasz doświadczalnie, jak zmienia się temperatura podczas topnienia różnych ciał stałych.