Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R18xoioBTMqOe
Ilustracja przedstawia herb podzielony na cztery części, na którym widać dwa orły w koronie z rozpostartymi skrzydłami oraz dwóch mężczyzn na koniach z uniesioną do góry szablą. Na herbie widać królewską koronę wysadzaną perłami i krzyżem na czubku. Po obu stronach herbu stoją dwa anioły i wskazują palcem na herb. Pod spodem widać dwa naszyjniki z krzyżami. Całość otacza rozłożona szata królewska ze zdobionymi sznurami i pomponami, na szczycie której widać koronę ozdobioną perłami i krzyżem na czubku.

Terytorium i ludność Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów z symbolami Korony (Orzeł Biały w koronie) oraz Litwy (Pogoń).
Źródło: Avalokitesvara, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Niech odpoczywa z pokojem / Godzien inszej ochrony / Król wielki polskiej Korony

(Stanisław Grochowski, Zygmunt August wzbudzony)

Ostatni potomek kiedyś wielkiej dynastii Jagiellonów umarł na zamku w Knyszynie na początku lipca 1572 r. Król od dawna chorował i wielu przewidywało jego rychłą śmierć. On sam wierzył, że podobnie jak ojciec dożyje sędziwego wieku. Stało się inaczej. Odszedł w wieku 52 lat.

Zmarłemu władcy zarzucano wiele, m.in. to, że pod koniec jego rządów państwo stanęło w obliczu wielu problemów. Jednemu nie da się zaprzeczyć. Unia lubelska, której Zygmunt August był głównym architektem, wprowadziła Polskę i Litwę na zupełnie nowe tory historii.

Rcyk0JdTD0QvJ1
Linia chronologiczna prezentująca następujące wydarzenia. Rok 1411 pierwszy pokój toruński. Rok 1466 drugi pokój toruński. W latach 1548-1572 Panowanie Zygmunta drugiego Augusta w Polsce. Lata 1545-1563 Sobór trydencki. Rok 1558 Rozpoczęcie wojny inflanckiej. Rok 1569 Zawarcie unii lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rok 1573 Pierwsza wolna elekcja w Polsce. Rok 1575 Ogłoszenie Stefana Batorego królem Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Ocenisz, czy właściwa jest nazwa Rzeczpospolita Obojga Narodów.

  • Nauczysz się rozpoznawać zabytki związane z różnymi wyznaniami obecnymi na terenie Rzeczypospolitej.

  • Przedyskutujesz to, czy łatwo jest rządzić państwem, w którym mieszkają przedstawiciele różnych narodowości i wyznań.