Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4mmhbOv6KTWr
Obraz przedstawia jaskinię, w której znajdują się grupy ludzi. Po lewej stronie grupa ludzi rozmawia ze sobą oraz spogląda na wiszącą nad nimi pochodnię. Za nimi znajduje się wyjście z jaskini, gdzie stoi troje ludzi. Po prawej stronie obrazu stoi ściana. Na szczycie ściany stoją figurki. Pada na nie światło z wiszącej pochodni. Cień figurek pada na prawą stronę jaskini. Pod ścianą znajdują się stłoczeni ludzie. Obserwują pojawiający się cień.

Czy Platon ma rację?

Jan Saenredam, Alegoria jaskini Platona, 1604
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Platon wielokrotnie przeciwstawiał pozorne mniemanie (pogląd utrzymujący się wśród - jak pisał - „szerokich kół” ludzi, którzy budują swój obraz świata na złudnych i ulotnych wrażeniach zmysłowych) prawdziwej wiedzy, do której filozof dochodzi na drodze rozumu. Wiele z filozoficznych tez Platona – jak choćby ta, że prawdziwa rzeczywistość jest niematerialna i niedostępna zmysłom – wzbudzało wśród współczesnych mu Greków kontrowersje. Z kolei w innym kontekście kulturowym – w chrześcijańskiej Europie doby średniowiecza – wyżej wspomniana teza była powszechnie akceptowana. A jak jest dzisiaj? Waszym zadaniem będzie dowiedzieć się, czy współcześnie akceptujemy tezy Platona.

Twoje cele
  • Wymienisz i scharakteryzujesz główne tezy filozofii Platona.

  • Przyporządkujesz tezy Platona do odpowiednich działów filozofii.

  • Połączysz wybrane elementy nauki Platona, aby zaprojektować ankietę, za pomocą której ocenisz akceptację tez filozofa przez współczesnych ludzi.

  • Przeanalizujesz i przedstawisz wyniki ankiety.