Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RTml53gN62H
Zdjęcie przedstawia salę obrad polskiego Sejmu. Sala jest wypełniona posłami, którzy stoją. Sala ma kształt półkola - tu znajdują się ławy poselskie. Na końcu sali, na podwyższeniu zasiada Marszałek Sejmu, a po jego prawej stronie Rada Ministrów. Przed stołem Marszałka stoi mównica dla posłów.

Immunitet parlamentarny

Źródło: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

W okresie funkcjonowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów posłowie wybierani na sejm walny podczas sejmów elekcyjnych otrzymywali instrukcje poselskie. Były to polecenia, jakie poseł miał obowiązek zrealizować podczas sejmu walnego. Po powrocie odbywał się sejmik relacyjny, podczas którego posłowie przedstawiali relację z obrad sejmu oraz to, co udało się im zrealizować z otrzymanych instrukcji poselskich. Posłowie byli rozliczani z tego, co udało się im wprowadzić pod obrady sejmu. W przypadku niewywiązania się musieli liczyć się z różnymi konsekwencjami. Współcześnie parlamentarzyści są przedstawicielami całego narodu. Nie obowiązują ich żadne instrukcje poselskie. Ich zabezpieczeniem przed naciskami i próbami zmuszenia do wykonywania czyichś poleceń jest immunitet parlamentarny.

Twoje cele
  • Przedstawisz status prawny posła i senatora.

  • Scharakteryzujesz rolę immunitetu parlamentarnego.

  • Wyjaśnisz różnice między immunitetem formalnym i materialnym.

  • Przeanalizujesz procedurę uchylenia immunitetu.