Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtJy8tW1UmC2B
Zdjęcie przedstawia szczyt góry. Szczyt jest skalisty i częściowo ośnieżony. W tle znajdują się chmury.

Twierdzenie o dwusiecznej kąta w trójkącie

Źródło: Azin Javadzadeh, dostępny w internecie: unsplash.com, domena publiczna.

Jak wiemy, symetralna odcinka jest jedną z jego dwóch osi symetrii. Podobnie dwusieczna jest osią symetrii kąta. Okazuje się, że to nie jedyne związki między tymi obiektami. Rozważmy trójkąt ABC oraz symetralną s boku BC i prostą d zawierającą dwusieczną kąta leżącego naprzeciw tego boku, jak na rysunku.

RaBcQOQd5EogV
Dwusieczna i symetralna w trójkącie

Oczywiście proste te przetną się w pewnym punkcie. Mniej oczywistym faktem  i niezbyt często przywoływanym w szkole jest to, że ich punkt przecięcia leży na okręgu opisanym na trójkącie ABC. Dowód tej zależności nie jest celem niniejszej lekcji, dlatego go pominiemy, a dociekliwych odeślemy do własności kątów wpisanych opartych na równych łukach i własności symetralnych.

Skoncentrujemy się natomiast na powszechnie znanej, dowodzonej i często wykorzystywanej w szkole własności dwusiecznej, która wyznacza pewne proporcje odcinkowe w trójkącie.

Twoje cele
  • Poznasz twierdzenie o dwusiecznej kąta wewnętrznego w trójkącie.

  • Udowodnisz twierdzenie o dwusiecznej kąta wewnętrznego w trójkącie, wykorzystując różne narzędzia matematyki.

  • Zastosujesz własności dwusiecznych do wyznaczania związków miarowych w trójkątach.

  • Zastosujesz poznane zależności w sytuacjach typowych i problemowych.