Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rl8hchseh4xZ6
Zdjęcie przedstawia otwartą książkę leżącą na stole. Widoczne są dłonie kobiety, która czyta tekst.

Chrześcijańska demokracja – geneza

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
bg‑green

Dlaczego ukształtowała się społeczna nauka Kościoła katolickiego?

Wiek XIX to czas głębokich przemian w postawach społecznych, strukturze społeczeństw, sposobie zarządzania gospodarką i ocenie relacji państwo – Kościół. To również czas rozwoju doktryny liberalnej, wprowadzenia do gospodarki zasad leseferyzmu, ale jednocześnie narodzin komunizmu i rozpowszechniania się tego nurtu wśród różnych grup społecznych. Obie te doktryny były obce doktrynie Kościoła katolickiego, jego podejściu do jednostki i jej roli w świecie.

Dlatego w XIX wieku nastąpiło przewartościowanie stosunku Kościoła do liberalizmu. Papieże starali się znaleźć wspólne wartości doktryny Kościoła katolickiego i doktryny liberalnej. W końcu XIX wieku, odwołując się do św. Tomasza z Akwinu, papież Leon XIII oparł swoją naukę na „świętym prawie własności prywatnej”, co zbliżyło doktrynę katolicką do liberalizmu.

Leon XIII dostrzegł również wartość pracy ludzkiej, która – zgodnie z zapisami Księgi Rodzaju – miała być karą za grzech pierworodny. Dostrzegając znaczenie pracy, również fizycznej, jako jednej z najważniejszych wartości rozwoju społecznego, Leon XIII próbował odnieść się do doktryn popularnych wśród robotników i zdyskredytować hasło Karola Marksa, że religia to „opium dla mas”.

Na gruncie negacji dawnych sojuszy Kościoła i propozycji skrajnie lewicowego postrzegania pracy i społeczeństwa narodziła się w końcu XIX wieku spójna doktryna polityczna, znana jako nauka społeczna Kościoła katolickiego, rozwijana przez kolejnych papieży w encyklikach. W dzisiejszym świecie, gdzie realizowana jest także przez polityków protestanckich, zwana jest częściej doktryną chrześcijańsko‑demokratyczną.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz zmiany społeczne, które doprowadziły do zmian w doktrynie Kościoła katolickiego.

  • Scharakteryzujesz podstawy doktryny chrześcijańsko‑demokratycznej.

  • Porównasz postulaty chadecji z liberalizmem i socjalizmem.