Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgeYGpomkhIGa
Na obrazku przedstawione jest wojsko w zbrojach. Dosiadają oni koni, mają kopie, proporce i tarcze. Po lewej strony widać poległych, zarówno ludzi jak i konie.

W uścisku dwóch wrogów. Konflikt z Krzyżakami i Czechami

Juliusz Kossak, Bitwa pod Płowcami, XIX w.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W centralnej części obrazu widać Władysława Łokietka jako dowódcę zwycięskich wojsk. Leciwy król został przedstawiony w otoczeniu swoich dowódców wśród dziesiątków wznoszących się chorągwi i proporców. U jego stóp leżą rycerze zakonni, którzy jeszcze z rana uchodzili za niepokonanych.

Tak bitwę, która rozegrała się na polach nieopodal wsi Płowce 27 września 1331 r. między wojskami pod dowództwem Władysława Łokietka a armią krzyżacką, przedstawił znany XIX‑wieczny malarz obrazów batalistycznych Juliusz Kossak. Tematyka jego malowideł nawiązywała do wielkich wydarzeń historycznych, o których pamięć mogła wzmocnić poczucie tożsamości Polaków pozostających w tym czasie pod zaborami. Bitwa pod Płowcami, choć nie zakończyła się definitywnym zwycięstwem armii króla polskiego, odegrała ważną rolę propagandową - stała się dowodem na to, że zakon jednak nie był tak niezwyciężony, jak to na podstawie dotychczasowych doświadczeń mogło się wydawać. A tak niewiele brakowało do klęski… Sprzymierzone armie krzyżacka i czeska Jana Luksemburczyka planowały uderzenie na Polskę. Gdyby do tego doszło, los Łokietka i jego państwa byłby przesądzony. Z jedną armią król mógł sobie jeszcze poradzić, z dwiema byłby skazany na porażkę.

RfbiznlkUUtpB1
Linia chronologiczna. Od lewej do prawej przechodzimy na strzałce od ciemnej czerwieni, poprzez żółty do bieli. W prostokątach zostały opisane wydarzenia. Od lewej: rok 1306 Śmierć Wacława III i wygaśnięcie unii polsko‑czeskiej. Rok 1308 Utrata przez Polskę pomorza Gdańskiego. Rok 1312 Bunt wójta Alberta. 20 stycznia 1320 roku Koronowanie Władysława Łokietka na króla Polski, koniec rozbicia dzielnicowego. Rok 1321 Zakończenie procesu o Pomorze Gdańskie. Rok 1329 Zawarcie sojuszu przez Jana Luksemburskiego i Krzyżaków. 27 września 1331 rok Bitwa pod Płowcami. Rok 1332 Zawarcie rozejmu przez Władysława Łokietka i Krzyżaków. Rok 1333 Śmierć Władysława Łokietka.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego zawziętość i brak chęci zawarcia kompromisu w stosunkach międzynarodowych często nie popłacają.

  • Wskażesz różne interpretacje bitwy pod Płowcami oraz omówisz, na czym polega różnica między nimi.

  • Ocenisz, dlaczego Pomorze Gdańskie stało się główną kością niezgody w stosunkach między Krzyżakami a państwem polskim na okres niemal półtora wieku.

  • Scharakteryzujesz metody rozwiązywania konfliktów w stosunkach międzynarodowych oraz ich skuteczność.

  • Wykażesz, ile prawdy jest w powiedzeniu, że nic tak nie łączy jak wspólny wróg.