Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSouWOYwKKGmZ
Obraz przedstawia pole, na którym w różnych pozach śpią ludzie. Na pierwszym planie po prawej stronie na zboczu skarpy leży kobieta, mężczyzna oraz dwójka dzieci. Z boku leży druga kobieta, a niżej mężczyzna. Po lewej stronie obrazu na ziemi leży grupa ludzi. Są oni nadzy mają jedynie przepasane biodra szarfami z materiału. Z tyłu znajduje się pole, a w oddali góra stykająca się z niebem.

Z jakich wzorów czerpali polscy symboliści?

Pierre Puvis de ChavannesSen, 1867
Źródło: domena publiczna.

Symbole funkcjonowały w literaturze od samego początku jej istnienia. Człowiek tworzył na skałach malunki, rysował geometryczne kształty w przybytkach kultu, aby wyrazić stan swojej duszy. Do tego, oczywiście znacznie później, służyła mu także literatura zdolna ubrać w zdania treści niemożliwe do opisania w codziennym języku. Tę właśnie cechę sztuki słowa podkreślali działający w II połowie XIX wieku twórcy symbolizmu.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz twórczość artystów, którymi inspirowali się polscy symboliści.

  • Rozpoznasz główne cechy poezji francuskich symbolistów.

  • Porównasz utwory polskich symbolistów z wierszami francuskich reprezentantów symbolizmu.