Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLNbFaPAE3WxU
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Fale na powierzchni wody".

Fale na powierzchni wody

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-illustration/water-drop-163928648 [dostęp 15.07.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywają fale w naszym życiu. Bez nich nic byśmy nie widzieli, ani nie słyszeli, bo zarówno dźwięk, jak i światło mają charakter falowy. Warto dowiedzieć się, na czym polega rozchodzenie się fal i jakie mają własności. Najłatwiej obserwować fale na powierzchni wody. Wrzucanie kamyków do wody i obserwowanie rozchodzących się kręgów to ulubiona zabawa nie tylko dzieci (Rys. a.). W tym e‑materiale na przykładzie fal na powierzchni wody opiszemy mechanizm rozchodzenia się fal i ich własności.

ROZDdFSUp46Ok
Rys. a. Kręgi na tafli wody
Źródło: Fotografia własna autorki.
Twoje cele
  • Zrozumiesz, na czym polega rozchodzenie się fali w ośrodku materialnym.

  • Poznasz własności fali kulistej i płaskiej.

  • Dowiesz się, na czym polega zasada Huygensa.

  • Przeanalizujesz nakładanie się fal przechodzących przez dwie szczeliny.

  • Zobaczysz, jak wygląda ruch cząsteczek wody podczas rozchodzenia się fali po jej powierzchni.