Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RilBIkRj70uPf
Zdjęcie przedstawia fragment budynku Sejmu - prawa część budynku jest okrągła, ozdobiona w górnym fragmencie płaskorzeźbą i kolumnami. Wieńczy ją przeszklona, spiczasta kopuła. Na jej szczycie polska flaga.

Jak powstaje ustawa? Projekt

Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, widok od ulicy Wiejskiej
Źródło: Piotr Waglowski, domena publiczna.
R1c0o8F0hEdVy1
Laska marszałka sejmu używana w latach 1989–1993
Źródło: VaGla, domena publiczna.

Czy znasz wyrażenie wnieść projekt do laski marszałkowskiej? To potoczne określenie oznaczające przekazanie projektu ustawy przez wnioskodawców marszałkowi sejmu, czyli dokonanie inicjatywy ustawodawczej.

Inicjatywa ustawodawcza to uprawnienie wskazanych w Konstytucji RP podmiotów do przedkładania władzy ustawodawczej projektów aktów normatywnych. Skorzystanie z tego uprawnienia oznacza, że sejm zobowiązany jest zająć się projektem i rozpatrzyć go w przewidzianym w konstytucji trybie.

Kiedyś sądzono, że w dawnych laskach marszałkowskich istniały specjalne otwory, w które można było włożyć spisane projekty aktów prawnych, ten pogląd nie znalazł jednak potwierdzenia. Laska marszałkowska to symbol władzy i godności marszałka. Używana jest przy otwieraniu i zamykaniu sesji, jej obecność na sali plenarnej świadczy o trwających obradach. Dawniej służyła również do uciszania burzliwie obradujących posłów, dziś służą do tego badziej skuteczne metody.

Twoje cele
  • Poznasz podmioty uprawnione do inicjatywy ustawodawczej.

  • Przeanalizujesz zasady związane z wnoszeniem projektu ustawy przez każdy z uprawnionych podmiotów.

  • Scharakteryzujesz elementy wniosku składanego w ramach inicjatywy ustawodawczej.