Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzOiSLVrIAHEL
Rysunek przedstawia czterech małych chłopców stojących obok siebie. Wszyscy chłopcy mają na głowie kapelusze. Koło nich znajduje się duży, kolorowy kogut.

Charakter filozofii nowożytnej

Tadeusz Makowski, Kapela dziecięca, 1922
Źródło: Galeria Malarstwa Polskiego, domena publiczna.
1
Leszek Kołakowski Horror metaphysicus

Zdaje się, że mimo wszystkich oświadczeń empirystów, pragmatystów i sceptyków o rychłym, ostatecznym, globalnym triumfie ich podejścia do sprawy, poszukiwanie ostatecznej podstawy jest po prostu równie nieusuwalną częścią kultury, co zaprzeczenie prawomocności tego poszukiwania.

B1 Źródło: Leszek Kołakowski, Horror metaphysicus, tłum. M. Panufnik.

Kiedy świat nauczył się wątpić? Kiedy zaczęto zgłębiać procesy myślowe i stany świadomości?

Filozofowie starożytności i średniowiecza, dociekając natury bytu, zajmowali się przede wszystkim metafizyką. W epoce nowożytności osią rozważań filozoficznych stała się myśląca jednostka, czyli podmiot. Paradygmat subiektywizmu wyznaczał nastawienie badawcze filozofii od XVII do schyłku XIX wieku. Choć to zaledwie trzy stulecia, zróżnicowanie i mnogość nurtów zachodniej filozofii nowożytnej dorównuje bogactwu poprzednich epok. Filozofowie nowożytni nie byli już jedynie duchownymi, wykonywali różne zawody i reprezentowali różne klasy społeczne. Na filozoficznej scenie pojawiły się także kobiety. Zmiana w sposobie myślenia była wynikiem przemian społecznych w XVI wieku, zachwiania się porządku religijnego i naukowych odkryć. Za początek nowej ery uważa się powstanie systemu Kartezjusza.

Twoje cele
  • Poznasz punkt wyjścia filozofii nowożytności i jej cele.

  • Porównasz nastawienie badawcze ery starożytnej, średniowiecza i renesansu z paradygmatem filozofii nowożytnej.

  • Wyjaśnisz wpływ filozofii Kartezjusza na nowożytność.

  • Przeanalizujesz wpływ przemian społecznych i politycznych na kształtowanie się myśli filozoficznej XVII wieku.