Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YKWYuG1RrPW
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wahadło Newtona składające się z sześciu metalowych kulek. Każda z kulek zawieszona jest na dwóch sznurkach przymocowanych do przeciwległych boków kulki. Kulki stykają się za sobą tworząc rządek. Jedna z kulek po prawej stronie jest odchylona i zbliża się do pozostałych zetkniętych ze sobą. Skutkiem takiego działania będzie zderzenie a następnie przekazanie energii poprzez kolejne kulki do tej, która znajduje się najbardziej z lewej strony. Kiedy energia zostanie przekazana do skrajnie lewej kulki, ta odchyli się a następnie wróci i cały proces zajdzie w odwrotnym kierunku. Urządzenie nazywane jest czasami również kołyską Newtona. Kulki widoczne są na niebieskim tle a całość stanowi tło dla białego napisu: "Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego".

Wyznaczanie przyspieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/ko%C5%82yska-newtona-gm465044128-59504348 [dostęp 11.03.2022].

Czy to nie ciekawe ?

Grawimetr to urządzenie służące do pomiaru przyspieszenia grawitacyjnego. Dokładny pomiar przyspieszenia grawitacyjnego potrzebny jest np. w geodezji, sejsmologii, a także przy badaniach gruntu i poszukiwaniu złóż mineralnych. Jak zmierzyć przyspieszenie ziemskie? Metod jest wiele, ale od XVI wieku do lat czterdziestych XX wieku podstawowym przyrządem używanym do tego celu było wahadło.

W tym e‑materiale poznasz jedną z metod pomiaru przyspieszenia ziemskiego przy pomocy wahadła matematycznego.

R1NNwZ8KIxOgc
Rys. a. Grawimetr.
Źródło: Sandeep vats, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Autograv_CG5_P1150838.JPG [dostęp 16.04.2023], licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • wykonasz wykresy obrazujące zależność okresu wahadła matematycznego od jego długości i przyspieszenia grawitacyjnego,

  • wykonasz doświadczenie w wirtualnym laboratorium, w którym zmierzysz przyspieszenie ziemskie za pomocą wahadła,

  • rozwiążesz zadania dotyczące wahadła matematycznego.