Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RumzQ3TEnQibk
Na ilustracji przedstawiony jest bezkręgowiec o podłużnym kształcie.

Partenogeneza – rodzaje i znaczenie

Wrotki to małe, przezroczyste bezkręgowce, które żyją w różnorodnych środowiskach: zamarzniętych kałużach i gorących źródłach, wodach słonych i słodkich, torfowiskach i kielichach roślin.
Źródło: Rkitko, Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0.

Nadrzędną funkcją organizmów jest wydanie na świat potomstwa w celu zachowania ciągłości gatunku. W procesie rozmnażania organizmy rodzicielskie przekazują kolejnemu pokoleniu informację genetyczną, która stwarza mu szanse na przetrwanie w środowisku. U niektórych gatunków jedyną możliwą formą rozrodu jest partenogeneza, czyli dzieworództwo – oznacza to zdolność do autonomicznego rozwoju zarodka z komórki jajowej bez udziału plemnika. W wielu przypadkach partenogeneza to wynik przystosowania do warunków środowiska. Przykładowo, wrotki (Rotifera) reprezentowane są wyłącznie przez rozmnażające się partenogenetycznie samice. Historia tych mikroskopijnych bezkręgowców sięga 25 mln lat. W tym czasie zróżnicowały się w ponad 450 gatunków.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz kryteria klasyfikacji partenogenezy oraz jej rodzaje.

  • Wyjaśnisz sens biologiczny dzieworództwa.

  • Wykażesz, że pedogeneza jest odmianą partenogenezy.