Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQa5AVaaemsEb
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Krótkowzroczność i jej korekcja".

Krótkowzroczność i jej korekcja

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/fresnel-lens-lighthouse-beacon-rotated-on-4035514 [dostęp 23.04.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Przychodząc na świat trafiamy do nowej, obcej nam rzeczywistości. Zaczynamy ją poznawać za pomocą zmysłów. Ile ich jest? Na to pytanie można udzielić wielu różnych odpowiedzi. Arystoteles twierdził, że istnieje pięć powszechnie znanych zmysłów – wzrok, słuch, smak, węch i dotyk (Rys. a.). Czy miał rację podając ich liczbę? Trudno powiedzieć. Nie mylił się jednak umieszczając wzrok na pierwszym miejscu. To właśnie oczy pozwalają orientować się w świecie, oceniać zbliżające się zagrożenia, sprawnie się poruszać oraz rozwijać się intelektualnie. To one dostarczają nam więcej niż 80% informacji o otoczeniu. Z tego względu ważne jest, aby - dbając o swój wzrok -  zapobiegać powstawaniu wad, a jeśli się pojawią, dokonywać ich prawidłowej korekcji.

R5P9x6O6QIE8c
Rys. a. Zmysły człowieka
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele

Przeczytanie niniejszej partii materiału sprawi, że:

  • poznasz budowę oka;

  • zrozumiesz, na czym polega krótkowzroczność;

  • nauczysz się rozpoznawać jej podstawowe objawy;

  • dowiesz się, w jaki sposób dokonuje się jej korekcji;

  • ocenisz różnice w postrzeganiu otoczenia przez krótkowidza i przez osobę widzącą poprawnie.