Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RV4fYdxWGLjeP
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) jest czarno-białe i przedstawia trzech stojących mężczyzn w pomieszczeniu pracowni najprawdopodobniej podczas eksperymentu. Mężczyzna po lewej stronie stoi frontem i trzyma prawą dłonią wajhę od urządzenia, mężczyzna po środku odwrócony jest lekko prawym bokiem, prawą rękę ma podpartą na boku a lewą dotyka urządzenia, mężczyzna po prawej stronie odwrócony jest lekko lewym bokiem, lewą rękę ma za plecami a prawą ręką trzyma za element urządzenia i ten mężczyzna to jest Mieczysław Wolfke - polski fizyk, prekursor telewizji i holografii, odkrywca metody zestalenia helu oraz dwóch odmian ciekłego helu. Pomieszczenie jest dość surowe i industrialne, na podłodze jest terakota a za plecami mężczyzny stojącego pośrodku są schody prowadzące na dół.

Mieczysław Wolfke – prekursor holografii i wielu innych, wielkich idei

Czy to nie ciekawe?

Czy mając dwanaście lat, patrzyliście w gwiazdy? Intrygowała was przestrzeń nieba, na której błyszczał ogromny Księżyc? A może konstruowaliście zabawki, które trzeba było wprawić w ruch za pomocą elektryczności? Nie? Nic dziwnego. Mało kto w tym wieku miewa takie pomysły. Jednak, na przestrzeni dziejów, znalazł się chłopiec, który w wieku dwunastu lat napisał rozprawę o podróży międzyplanetarnej i rakietach poruszających się na zasadzie odrzutu, które nazwał planetostatami (Fot. 1.). Dzieło było najeżone poprawnymi wzorami i naukowymi wywodami, a także... błędami ortograficznymi. Co ciekawe, było to w roku 1895, zanim jeszcze powstały pierwsze poważne prace o załogowych lotach kosmicznych, a przyjęte przez chłopca założenia znalazły w nich odzwierciedlenie. Jak się później okazało, nie była to jedyna przełomowa praca Mieczysława Wolfkego (Fot. 2.), bo o nim mowa, który będąc dzieckiem, „podkradał” prąd z miejskiej sieci, by wprawić w ruch swoje zabawki. O tym, jak wielkich rzeczy dokonał ten człowiek, w niniejszym materiale.

RqsooTjfqexl2
Fot. 1. Fragment rozprawy „Planetostat”.
RkVZYtGH4ymXt
Fot. 2. Mieczysław Wolfke w wieku 5 lat (Łask, 1888 rok)
Twoje cele

Zapoznanie się z treścią materiału sprawi, że:

  • dowiesz się, kim był Mieczysław Wolfke,

  • poznasz historie i problemy wybitnych uczonych dwudziestolecia międzywojennego,

  • odkryjesz, kto po raz pierwszy opracował ideę holografii i zauważył zjawisko nadciekłości,

  • zobaczysz, jak wyglądała praca naukowa przed II wojną światową i w czasie jej trwania.