Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1F1Zkp9FJO4S
Fotografia przedstawia łąkę, przez którą prowadzi wyłożona drewnem ścieżka. Łącka pełna jest kwiatów, Na pierwszym planie widać drewniany stojak, który obwieszony jest sieciami rybackimi.

Plemiona polskie: organizacja społeczna i gospodarka

Najważniejszym zajęciem mieszkańców osad było rolnictwo, ale zajmowano się również łowiectwem i zbieractwem.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Przez stulecia na obszarze obecnej Polski osiedlały się różne plemiona. Słowianie pojawili się tu ok. V–VI w., opanowując tereny między Odrą, Wisłą a Bugiem. Ich pochodzenie do dzisiaj nie jest do końca wyjaśnione. Jedna z teorii mówi, że przybyli z ziem położonych między Dniestrem, Dnieprem a Prypecią. Wraz z osiedleniem się na nowych terenach stworzyli własną organizację społeczną i strukturę gospodarczą. Do dziś w języku polskim pozostały jej ślady – czy wiesz, od czego pochodzą takie nazwy jak Opole, Trzebnica czy Praga?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, gdzie i z jakich powodów osiedliły się plemiona polskie.

  • Przeanalizujesz, od czego pochodzą nazwy: Opole, Trzebnica, Praga.

  • Scharakteryzujesz, jak wyglądał dzień powszedni w osadzie słowiańskiej na ziemiach polskich.