Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLcruzo9TMMOY
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia zdjęcie, na którym widocznych jest czterech mężczyzn podczas budowy elektrowni jądrowej. Mężczyźni, z których trzech ubranych jest w białe kombinezony i kaski a czwarty ubrany jest w ciemną kurtkę i ciemne spodnie, Stoją na metalowej posadzce, w pomieszczeniu o grubych, betonowych ścianach. Po prawej stronie od mężczyzn widoczne jest cylindryczne wgłębienie w podłodze. Z wgłębienia wychodzą metaliczne pręty skierowane ku górze. Są to pręty paliwowe wykorzystywane w elektrowniach jądrowych w celu wytworzenia energii elektrycznej. Pręty umieszczone są na platformie mogącej poruszać się w górę i w dół. W trakcie działania elektrowni pręty umieszczane są w wodzie, podgrzewając ją i w ten sposób wytwarzając parę, która napędza turbiny elektrowni. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Korzyści płynące z energetyki jądrowej".

Korzyści płynące z energetyki jądrowej

źródło: Pikist

Czy to nie ciekawe ?

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest zagadnieniem okresowo powracającym na łamy prasy. Temat nie jest nowy. Pierwsze dyskusje dotyczące potencjalnej budowy bloku jądrowego sięgają lat 50‑tych ubiegłego stulecia. W latach 70‑tych podjęto decyzję o budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Obiekt miał stanąć nad jeziorem Żarnowieckim. Prace rozpoczęto w roku 1982. Postawiono część budynków, rozpoczęto rozbudowę infrastruktury drogowej. Budowę wstrzymano w roku 1986, czego bezpośrednią przyczyną była katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Efekt Czarnobyla na długo zatrzymał plany powstania elektrowni jądrowej w Polsce.

Pomysł powrócił dopiero w roku 2005. Ówczesny Rząd uchwalił dokument dotyczący polityki energetycznej Polski, w którym zaplanowano oddanie do użytku pierwszego bloku energetycznego w roku 2021. Decyzja Rządu zainicjowała falę dyskusji nad sensownością i bezpieczeństwem tego projektu. Aby nie ulegać manipulacjom, warto rozważyć korzyści i zagrożenia płynące z energetyki jądrowej. W tym materiale znajdziesz pierwszą część tej dyskusji.

Twoje cele
  • przeanalizujesz najważniejsze zalety energetyki jądrowej;

  • porównasz energetykę jądrową z odnawialnymi źródłami energii;

  • poznasz różnice pomiędzy energetyką jądrową a elektrowniami spalającymi paliwa kopalne.