Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RnYAvTghYWPfw
Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących na schodach. Osoba znajdująca się na pierwszym planie trzyma tekturowy transparent z angielskim napisem, oznaczającym: "Zmienić politykę, nie klimat".

Przykłady działań organizacji międzynarodowych i rządów państw w celu redukcji zanieczyszczeń atmosfery

Źródło: dostępny w internecie: https://www.piqsels.com/en/public-domain-photo-juolj/download, domena publiczna.

W 2019 roku minęło już pół wieku od czasu, kiedy rozpoczął się międzynarodowy ruch zmierzający do redukcji zanieczyszczeń atmosfery, przede wszystkich gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Walkę w tym zakresie rozpoczęła i kontynuuje do dzisiaj Organizacja Narodów Zjednoczonych, a od lat 90. XX wieku coraz aktywniejsza jest Unia Europejska. Nie tylko organizacje międzynarodowe, ale także rządy państw i samorządy podejmują wysiłki na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Ocena tych działań bywa różna. Najczęściej sukcesy obserwujemy w skali lokalnej, rzadziej regionalnej i krajowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że należy zintensyfikować ogólnoświatową współpracę, aby zapobiec globalnej katastrofie.

Twoje cele
  • Przedstawisz historię tworzenia współpracy międzynarodowej w celu redukcji zanieczyszczeń powietrza.

  • Wskażesz przykłady działań organizacji międzynarodowych, rządów państw i samorządów zmierzających do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń atmosfery.

  • Przedyskutujesz działania podejmowane przez organizacje międzynarodowe, rządy państw i samorządów w kierunku obniżenia poziomu zanieczyszczeń powietrza.

  • Ocenisz wysiłki podejmowane przez różne podmioty na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza.